Nedeľa, 05 Marec 2017 19:44

Za jednotky dole vodou

Byť jednotkárom (alebo aspoň dobrým žiakom) sa ešte stále oplatí, pretože projekt Za jednotky dole vodou... vstupuje v roku 2017 do svojho už 3. ročníka. Aj v tomto roku pripravil Slovenský skauting, 49. zbor Geronimo Prešov, vďaka štedrej podpore Karpatskej nadácie a spoločnosti T-systems z programu „T“ for all, all for „T“ projekt Za jednotky dole vodou..., určený pre žiakov stredných škôl z Prešova a najnovšie aj z Košíc.

Cieľom projektu je podpora a motivácia žiakov stredných škôl k lepším študijným výsledkom aj tým spôsobom, že ich za odmenu vezmeme na zážitkový splav rieky Hornád, poprípade inej rieky podľa ich výberu alebo pre nich pripravíme výukový kurz kajakovania so sprievodným programom. V rámci projektu sa zameriame aj na rozvoj zručností žiakov, zodpovedného prístupu k úlohám a teamovej spolupráce.

Každá škola, ktorá sa zapojí do tohto projektu, môže vybrať až 26 účastníkov (žiakov a učiteľov), zvoliť si termín, v ktorom sa chcú splavu zúčastniť a my, členovia Slovenského skautingu, im pripravíme akciu šitú na mieru. Navyše tento rok si budú môcť účastníci vybrať, či chcú jednoduchý, akciou nabitý splav rieky alebo si vyberú školu kajakovania resp. kanoistiky na vybranom mieste, spolu s ďalším sprievodným programom ako lukostreľba, netradičné hry a športy, atď.

Či už si zvolia jedno, alebo druhé, samotná aktivita nepozostáva len z nasadnutia do člnov, ale jej účastníci sa čo to naučia o:

• základoch kanoisticky resp. kajakovania, t.j. výstroj a vybavenie na vodu, pohybové a riadiace úkony pádlom (technika ovládania člna),

• čítanie vody, rozoznávanie a predvídanie rizík, výber správneho smeru, taktika splavovania veľkých skupín,...

• bezpečnosť na vode, záchrana z člna, záchrana z brehu, plávanie v prúdiacej vode,

a okrem toho to je skvelá zábava, relax a pohľad na krajinu z úplne iného uhla.

O bezpečnosť celej akcie je postarané inštruktormi Slovenského skautingu, ktorí skupinu pred splavom poučia o záchrane a bezpečnosti správania sa na vode a absolvujú s účastníkmi krátku inštruktáž ovládania plavidla. Všetci účastníci dostanú od nás k dispozícii certifikované záchranné vesty, nepremokavé lodné vaky na osobné veci. Počas splavu žiakov naučíme ako čítať vodný prúd, ako sa vyhýbať nebezpečenstvu aj ako správne manévrovať.

Inštruktori, ktorí budú účastníkov počas celej doby sprevádzať, sú certifikovaní inštruktori vodnej turistiky, zaškolení v záchrane na tečúcej vode a poskytovaní prvej pomoci. Navyše sú to aktívni vodáci, ktorí majú vybratú trasu mnohonásobne zjazdenú.

Hornád - úsek rieky od Malej Lodiny po Trebejov predstavuje cca. 17 km nenáročnej vodnej cesty (ZWC), hodí sa vynikajúco aj pre úplných začiatočníkov, kde niet vyslovene nebezpečných miest. Za dostatočného vodného stavu je plynule splaviteľný, zväčša celoročne. Tok rieky navyše po celý čas kopíruje železnica, ako aj cesta, a pre prípad, že niekto musí plavbu ukončiť skôr (nejaké zranenie, únava a pod.), to znamená rýchle a bezpečné riešenie problému. Pred samotným splavom sledujeme aktuálny vodný stav a vývoj počasia, na základe ktorého môže byť operatívne upravený program, aby bol maximálne bezpečný.

Verejné poďakovanie

Slovenský skauting, 49. zbor Geronimo Prešov, za všetkých svojich 98 členov, by rád aj touto formou verejne poďakoval spoločnosti T-systems Slovakia a ich nadačnému fondu spravovaného  Karpatskou nadáciou, za finančnú podporu projektu Za jednotky dole vodou..., vďaka ktorej môžeme rozbehnúť už 3. ročník tohto populárneho projektu, pre študentov stredných škôl v Prešovskom a Košickom kraji. Veľmi pekne ĎAKUJEME.

.

Tento projekt sa uskutoční vďaka podpore nadačného fondu T-Systems Slovakia spravovaného Karpatskou nadáciou.