Pondelok, 07 November 2022 21:49

Oddielový výlet a zlaňovanie hradu Bodoň

Nedeľu 16. októbra sa chlapčenský oddiel vybral na lezeckú výpravu na Bodoň. Celý výlet sa začal na Autobusovej stanici v Prešove, z ktorej sa naša expedícia dostala do základného tábora Zlatá Baňa. V základnom tábore sme si rozdelili výbavu a vybrali sa vpred. Po hodine cesty sme boli nútení si dať prestávku na desiatu a nazbieranie síl. Po desiate sme s plným bruchom a nazbieranými silami pokračovali do vrcholového tábora pod skalou Bodoň, kde sme sa dostali až tesne pred poludním.

Po záživnom programe a obede pripravenom na ohni, pri veľmi zhoršených podmienkach spôsobených silným vetrom, sme si zopakovali skautskú a horolezeckú prax, nevyhnutnú na zdolanie vrcholu. Po tomto našom výcviku boli všetci členovia pripravení zdolať vrchol.

Prvými odvážlivcami boli najskúsenejší členovia expedície Woody a Kapor, ktorí vytiahli a technicky zabezpečili istenú cestu. Vďaka vhodne zvolenej obťažnosti cesty sa ju podarilo všetkým zdolať. Všetci úspešní horolezci dostali Osvedčenie o absolvovaní skautskej praxe. Po náročnom horolezeckom výkone sa naša výprava dostala do časového sklzu oproti plánu. Na zastávku autobusu v Základnom tábore sme sa museli veľmi ponáhľať. No náš hlavný navigátor Goran našiel skratku, pomocou ktorej sa nám podarilo bohato dobehnúť časový sklz, čiže sme mali dosť času do príchodu autobusu zjesť zvyšné zásoby jedla a osláviť naše úspechy.

Napriek obavám o úspech tejto pomerne náročnej akcie sme získali skúsenosti a radi by sme zorganizovali na jar ďalšiu lezeckú expedíciu.

Marek Jambrich
5. oddiel strážcov tajomstva